Először is kell egy lyuk, ami mögé a blendét fogjuk ragasztani. Ezt egy 5-ös fúróval a henger közepére fúrtam. A fenti képen láthatod, hogy a dobozon az összeillesztés éppen derékszöget fog bezárni a fúró által készített lyukkal. Ez direkt van, segít később a film síkját az objektívre merőlegesen beállítani, csökkentve ezáltal a kép torzítását.
Ha kész a lyuk akkor már csak be kell ragasztanod belülről a blendét a szigetelőszalag segítségével. A zár egy másik szigetelőszalag csík lesz amit kívülről ragasztunk a hengerre. Érdemes az egyik végét kétszer visszahajtani, hogy ne ragadjon hozzá a dobozhoz és könnyebben el tudd távolítani az exponáláskor. (Mivel fotópapírt fogunk használni aminek nagyon kicsi az érzékenysége – vagyis nagyon hosszú záridőink lesznek – ez a zárszerkezet elég pontos lesz.)
Most szereljük össze a film tartó első változatát. Ehhez lemértem, hogy pontosan mekkora a henger átmérője és kivágtam fotókartonból egy henger magasságú és két henger átmérőjű téglalapot. Az egyik felére ablakot vágtam majd hosszában kettéhajtottam és a két szélét meg az alját szigetelő szalaggal összeragasztottam. Mivel nem bizonyult túl merevnek a hátára egy henger sugarának megfelelő méretű támasztékot is ragasztottam majd betettem a hengerbe. A sötétkamrában ebbe csúsztattam bele a fotópapírt, majd rá a fedelet, amelyet a biztonság kedvéért körbe szigetelő szalagoztam.
A filmtartó első verziója |
(Mivel meglehetősen viszketett a tenyerem a doboz belső oldalának matt fekete festékkel való lefújását elhalasztottam, hátha nem is kell…)