A minap egy jó ismerősömmel beszélgettem skype-n, aki saját festményeiről és grafikáiról szeretné digitális reprodukciót készíteni. A következőkben megmutatom, hogy lehetséges ezt olcsón házilag elvégezni.
Hozzávalók
- két (lehetőleg napfény színhőmérsékletű) lámpa
- állvány
- fényképezőgép
- a lehető legkisebb torzítású objektív (zoom esetén általában ez valahol közép állásban van)
- polárszűrő (opcionális)
- szürke kártya
Beállítások
Először is akasszuk a képet a falra vagy tegyük festőállványra. Állítsuk be a fényképezőgépet az állványon úgy, hogy a kép minden oldala párhuzamos legyen a kép széleivel.
Ha ezzel megvagyunk, jön a fények beállítása. Helyezzük el a fényeket a kép két oldalán úgy, hogy azok kb. 45 fokos szöget zárjanak be a kép síkjával. Használhatsz olyan IKEA-s lámpákat amilyeneket én használtam a fénysátor készítéséhez. Próbáld meg őket a kép középvonalának magasságába helyezni, hogy minél egyenletesebb világítást adjanak. (Nagyon halkan jegyzem meg, hogy lágyíthatod is a fényt, ha van mivel, attól még jobb lesz a végeredmény.)
Ha csillogást veszünk észre a kép felületén, toljuk a fényeket közelebb, amíg a csillogás minimálissá nem válik. (A maradék csillogás általában polárszűrővel tovább csökkenthető.)
A lámpákat úgy érdemes elhelyezni, hogy a fényképezőgép ne legyen benne a „beesési szögek családja” sávban. Ezek azok a szögek, ahonnan a lámpa képről visszavert direkt fénye látható. Ez okozza ugyanis a legtöbb becsillanásos problémát.
Ha kivesszük a képet az üveg mögül, sok problémát megoldunk ám egy csapásra, például nem kell magunkat és fényképezőgépet kiretusálni a reprodukcióból. Persze ez megoldható néger használatával és jó világítással is, de otthon talán egyszerűbb szétkapni a keretet. Múzeumban valószínűleg nagyot csapna a teremőr a kezedre, ha a kép körül elkezdenél matatni.
Fehéregyensúly állítás
Tegyük az első kép helyére a szürke kártyát és fotózzuk le, majd az utómunkáknál evvel fogjuk később beállítani a pontos színhőmérsékletet.
Nagyjából ezek az alapok, hogy tűrhető minőségű reprodukciót készíthessünk házi körülmények között. Mindenkinek jó kísérletezést!
Koszonom!