Olcsó játék álmatlanságban szenvedőknek

Mit tegyünk, ha az éjszaka közepén ránk tör a fényképezhetnék? Sötétítsünk be teljesen, vegyünk elő egy állványt – vagy tegyük le a fényképezőgépet az asztalra – szerezzünk valami fényforrást (cigarettaparázs, öngyújtó, fejlámpa, karácsonyfa izzó) és rajzoljunk vele.

A fényképezőgépet a fényforrás erejétől függően állítsuk 15, 30s expozíciós időre és kísérletezzük ki a megfelelő blendenyílást. A három ledes fejlámpához 16- os blendét és 15s-ot használtam. Tegyük a gépet önkioldóra szaladjunk a helyünkre és rajzoljunk. Ismételjük ezt mindaddig míg a kívánt eredményt el nem érjük vagy el nem tudunk aludni végre.

Visszafelé (tükörírással) kell írni, ami rejt némi buktatót, de kis gyakorlással megtanulható. Én nem gyakoroltam eleget.

A nagyon bátrak kipróbálhatják a dolgot kifordítva is, vagyis úgy, hogy a fényforrás mozdulatlan és a kamerát hajítják el.

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1392

3 hozzászólás

  1. milyen iso-t használtál? jópofa dolog ez.
    (betettelek linknek az olalamra csak nemtudom hogy szokás e szólni ezért)

  2. gabóóó: ISO 800-ra volt állítva a kamera, mivel bele szerettem volna férni a maximum 30s-es expozíciós idő korlátba. (ISO 400 belefért volna még ebben a beállításban, de még a blendét is vehettem volna nagyobbra.) Igazából ez is kísérletezés kérdése.

    Amúgy a blendét azért vettem kicsire, hogy nagyobb legyen a mélységélesség, mivel egyedül egy tök sötét szobában kicsit nehéz pontosan beállítani a fókuszt.

    Ami a linket illeti, nem feltétlenül szokás szólni érte, de köszönöm. És jó játékot:-)

Comments are closed.