Mi a különbség az expozíció korrekció és a fényerő állítás között?

Aki már dolgozott RAW képekkel, bizonnyal elgondolkodott rajta, hogy miért lehet a RAW kidolgozó programokban külön állítani expozíció korrekciót és fényerőt (brightness). Minden bizonnyal van különbség a két algoritmus között, különben nem lenne külön csúszka rá (hacsak nem a marketingesek külön kívánsága volt).

Nos az alapvető különbség az, hogy a fényerő beállítása csak eltolja az értékeket – vagyis ha világosítunk akkor a feketéből szürke lesz, míg az expozíció korrekció egy ennél lényegesen bonyolultabb algoritmusra épül, így jobb minőségű képet produkál. Sokféle algoritmus létezik, de mindegyikben az a közös, hogy a fekete és fehér pontok megmaradnak, vagyis nem csak egyszerűen eltolja a hisztogrammot, hanem valamilyen módon – számítások alapján – pótolja a kieső részleteket. Így a sötétek és a világosak is részletgazdagok maradnak.

Hogy láthassuk a különbséget készítettem egy jól és egy egy fény értékkel alul exponált képet, melyet expozíció korrekció és fényerő beállítással javítottam.

Az eredeti kép:

Az expozíció korrekcióval javított:

A fényerővel szemre beállított:

Látható, hogy az első két kép között gyakorlatilag semmi – vagy szemmel észre nem vehető különbség van, míg a harmadikon a feketék erős sötétszürkébe mentek át.

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1392