HDRI – Nagy dinamika tartományú képek készítése (összehasonlító elemzés)

Alátámasztandó korábbi véleményem a HDRI képek hasznosságáról készítettem egy kis tesztet. A több képből álló HDR kép előállításához álványra rögzített gépről expozíció sorozatot készítettem 2 FÉ lépésközzel. Az egy képből készült HDRI-hez a jól exponált képet használtam. A képeket az FDRTools Basic változatával minden beállítást alapértéken hagyva készítetem el.

A jól exponált kép

Az összehasonlítás elvégzéséhez először vessünk egy pillantást a jól exponált képre. Mivel minden képet RAW-ban készítettem el az itt látható képet – szintén mindent alapértéken hagyva – Digital Photo Professional-lal konvertáltam jpeg-é.

HDRI egy képből

Mivel a digitális fényképezőgépek dinamika átfogása nagyobb mint a 8 bites színmélység, amelyet a megjelenítők képesek álfogni. A fényképezőgépek érzékelői 12-14 bites színmélységgel dolgoznak, mely színinformációk a RAW képekbe be is kerülnek. Ezért elvileg lehetséges egyetlen RAW képből is HDR képet készíteni. Lássuk, hogy fest.

HDRI három képből

Ebben az esetben az expozició sorozat elemei lesznek a HDRI nyersanyaga. Az alulexponált kép elvileg több sötét, míg a túlexponált több világos részletet tartalmaz. Ennek a három képnek a dinamika tartománya tehát nagyobb mint a jól exponált RAW képé, amit a szoftver láthatólag ki is használ és lényegesen részletgazdagabb képet generál.

Ítélet

Egy bizonyos, az egyetlen képből készített HDRI a vesztes. Az expozíció korrekcióval készült kép valóban részletgazdagabbnak tűnik, de ezzel együtt kevésbé természetes is. Szóval nálam mindenképpen az egyszerű, jól exponált kép győzött.

Természetesen, az ítélet kizárólag erre a képre és az alapbeállításokra érvényes és örömmel venném, ha bárki jobb HDR képet tudna készíteni ebből az alapanyagól.

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1392

2 hozzászólás

  1. na otthon kipróbálom :) Dynamic Photo HDRi n. progit használom és persze utána PS.

Comments are closed.