Fotózás előtt ellenőrizendő beállítások

Egy fotót sokféleképpen el lehet rontani. Most megpróbálom összeszedni azokat a hibákat, amelyeket egy kis odafigyeléssel ki lehet küszöbölni. (Én ezeknek a hibáknak mindegyikét elkövettem már, de most már ígérem tényleg oda fogok figyelni:-)

A legtöbb fényképezőgép nem jelzi ki az ISO beállítást a keresőben, ezért az ember hajlamos lehet, egy templomi belső fotózás után ISO 1600-zal készíteni a napsütéses képeket is, ami elég zajos képeket fog eredményezni. Ha azt tapasztaljuk, hogy még 7.1-es rekesz mellett is 4000 záridővel akar exponálni a gép, kezdjünk gyanakodni.

A másik dolog a képek mérete és felbontása, amit – ha elállítunk – nem fogjuk észrevenni. Ha mondjuk a weboldalunkhoz készítünk kis méretű képeket, majd a következő fotózás során A4-es nyomatot szeretnénk készíteni és az alapanyag 2 megapixeles lesz, az szintén elég bosszantó.

A harmadik dolog amit érdemes megnézni, az üzemmód választó tárcsa állása. Ez akár véletlenül is eltekeredhet a táskásba való berakáskor, kivételkor.

A negyedik, majd elfelejtetem, az expoziciós mód. Durván lehet káromkodni, amikor épp ott a jó pillanat és a gép önkioldón van, elkezd pittyogni, hogy majd tíz másodperc múlva exponálni is fog.

Mind a négy dologhoz meglehetősen ritkán nyúl az ember – a harmadikhoz talán azért gyakrabban – ezért érdemes megszokni, hogy a képek elkészítése után állítsuk vissza a szokásos alapbeállításokat. Mondjuk ISO 100, RAW (vagy nagy méretű JPG) és Program (P) és sorozat mód. Ezekkel a beállításokkal általában nem tudjuk elrontani a képet, kivételt képez, ha nagyon sötét van, mert ilyenkor bemozdulásos életlenség léphet fel.

Tehát ellenőrizni:

  • ISO
  • kép méret
  • program tárcsa
  • expozíciós mód
Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1392