A hisztogram

A hisztogram nem más mint a kép fényesség eloszlásának vizuális prezentációja, melynek megértése után nem csak a fénykép készítésénél, hanem az utómunkák során is jobb eredményt érhetünk el.

Fényesség görbe

A hisztogrammok első típusa az úgy nevezett fényesség görbe, mely azt mutatja, hogy a teljesen sötéttől a teljesen világosig, hogyan alakul a kép világosság eloszlása.

Színes hisztogram

Egyes esetekben szükség lehet arra, hogy színenként is ellenőrizni tudjuk ezen értékeket ilyenkor jól jön az egyes színkomponensek hisztogramja vagy szín hisztogram, mely 0% szaturációtól 100% szaturációig mutatja a színtelítettség eloszlását.

A hisztogram alakja

A hisztogram alakja arról mesél nekünk, hogy mennyire világos vagy sötét a képünk, amelyet a csúcsok helyéről olvashatunk le. Ha az elején látunk nagy csúcsot az azt jelenti, hogy a sötét kép részletek vannak többségben, ha a végén akkor a világosak. Ha nagy területű csúcsok vannak a hisztogram végén, az azt jelenti, hogy képünk minden valószínűség szerint kiégett vagy bebukott.

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1392