Szimpla kert I. – kéknyomat akvarell papíron |
A kéknyomat – bár jóval kevéssé veszélyes mint az ezüst alapú eljárások – sajnos nem alkalmas direkt fénykép készítésére ezért a célomhoz, hogy mindenféle előregyártott kellék nélkül legyek képes fotót készíteni, nem visz közelebb, de azért jó dili, úgyhogy kipróbáltam.
Mi kell hozzá?
Mielőtt nekiállsz kutyulni, vedd sorra, hogy mindened megvan-e otthon ami kelleni fog. Először is kell két legalább három decis sötét üveg a két komponensnek. Ezen kívül kell egy patika- vagy konyhai mérleg ami gramm pontossággal mér. Szükséged lesz még egy pár üvegre (én befőttes üvegeket használok a cuccok összekeveréséhez) valamilyen papírra (ez a kép akvarell papírra készült, láthatod is a papír szerkezetét a szkennelményen) vagy textilre (a pamut állítólag jó alapanyag) és egy ecsetre. Vannak akik nem szeretik az ecset esetlegességét ezek rúddal hengerlik a kész folyadékot a papírra. Nekem speciel bejön.
Az interneten találsz egy sor receptet én végülis a következőt választottam:
- 50g zöld vas-ammon-citrát lassan feloldva 8 uncia (236ml) vízben
- 35g vörösvérlúgsó (kálium-ferricianid) lassan feloldva 8 uncia (236ml) vízben
Az expozíció
Az eljárás kontakt másolatok készítésére alkalmas, amihez egy klippes képkeretet használtam. Elsőnek az érzékenyített papír, aztán rá a film, majd az üveg és végül a rögzítőfülekkel rögítettem. Az irattár kedvéért: az expozíció szeptember 10.-én 16:15 körül napfényes időben nagyjából 12 percig tartott.
Előhívás
A cianotípiában az az érdekes, hogy nem kell előhívni, csak jó alaposan kimosni a vízoldható részeket amit nem ért fény és kész is vagyunk. Már csak meg kell száradjon és lehet keretezni.
az alapanyagokat hol vetted ?
http://www.azurvegyszer.hu/
Lájk.
[…] Ha szeretnél többet megtudni az eljárásról itt olvashatsz utána a pontos receptnek. […]
[…] egy kéknyomattal (cianotípia) készült képet állított ki a Könyvfesztiválon, ami teljesen mellbevágott, […]