Középformátum

A mai sztori úgy kezdődik, hogy pár napja Ágnes küldött egy SMS-t, hogy most már lassan odaadná a tavalyi szülinapi ajándékomat…


Ma találkoztunk és egy saját maga által origamizott dobozból előkerült egy Rheinmetall Weltax 6×6-os fényképezőgép Meyer Optic Trioplan 1:3.5 75mm (nagyjából 50mm-es kisfilmesnek felel meg) objektívvel és Tempor zárral, saját bőr tokjában.

A kép oldalhelyes, az expozíció gomb tényleg bal kézre esik
Rövid bénázás után sikerült mindent kipróbálnom (persze mire mindennel tisztába jöttem megtaláltam a használati útmutatót a neten, németül) és innen üzenem Ágnesnek, hogy minden pipec módon működni látszik. Még egyszer nagyon köszönöm!
Most persze nagyon izgatott vagyok és ki kellene próbálni, hogy milyen képet lehet vele csinálni, csakhogy nincs rollfilm itthon, tehát most mehetek be a városba megint. Ezen felül a szkenneléssel is lesznek problémák, mert az én szkennerem csak kisfilmet tud szkennelni.
Ha lesznek képek visszatérünk a gépre.
Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1392

7 hozzászólás

  1. Próbáld ki, amit én is „építettem” szkennelésre.

    1. Fogsz egy kartondobozt (cipősdoboz, v. valami kütyü doboza, ami már nem kell, de elég erős)
    2. Az egyik oldalon a tetőn vágsz egy lyukat vakunak
    3. Belül ízlés szerint némi diffúzort belepakolni (én két pauszpapír csíkot használtam)
    4. A másik oldalon az oldalfalat átalakítod negatív tartóvá (én fotókartont használtam, de nem vagyok vele teljesen megelégedve, valami komolyabb divájsz kéne, hogy teljesen feszes legyen a film)
    5. Állvány + digitális gép + makróobi

    A vaku elsütése mehet bármilyen módszerrel (wireless trigger, kábel, optical slave, akármi)

    Végeredmény:
    http://tmt.deviantart.com/#/d2z3xym

  2. Gratulálok az új családtaghoz. Édesapámnak valamikor az 50-60-as években volt egy Beier Precisa-ja, – pofára nagyjából ugyanilyen, és szintén Meyer Trioplan objektíves – csodás képek készültek vele. A gép ma is megvan, de gyakorlatilag reménytelen a restaurálása. A harmonika cafatokban, a zár vagy 20 éve széthullott, a burkolat lemállott…
    Pedig mekkora ajándék lenne átadni neki az újra működőképes vén harcost.

  3. @László: Valószínűleg rendbe lehetne rakni csak baromi drága volna és találni kéne ügyes kezű műszerészt hozzá. (A bátyám plüss kutyáját is újjáépítették, pedig az több mint 40 éves volt és nem is fémből van. :)

  4. @dincsi: Hát ez az. Kérdés megérné-e, aminor alig 10E-ért lehet venni elvileg működőképeset is.
    Sajnos errefelé „vidéken” – Kaposvár – elég korlátozott az ilyen mestermber felhozatal.

  5. […] nem az enyém, de mivel méretileg pont jó egy 6×4,5 cm-es kamerába . Ebben az esetben Veltax-ot használtam a kép […]

  6. […] ha utánam akarod csinálni – szükséged lesz egy középformátumú kamerára mint a Weltax vagy a Mamiya egy leexponált rollfilm papírjára, egy tekercs 24 kockás színes kisfilmre és […]

Comments are closed.