Az Android bizonyos értelemben olyan mint a Windows. A rengeteg hardver miatt senki sem tudja, hogy a te eszközödön helyesen fog-e működni egy program. Szóval szemben az iPhone-os alkalmazásokkal az Androidos fénymérő alkalmazások nekem nem igazán működtek jól. De nem lankadtam és most neked is megmutatom, hogyan lehet mégis mégis többé kevésbé jó eredményt elérni ezekkel.
Először is érdemes tudni, hogy kétféle fénymérési lehetőség kínálkozik egy telefon esetén. Vagy a beépített kamerával készítünk egy képet és kiolvassuk az EXIF információkból a fénymérési adatokat vagy a megvilágításmérő érzékelőt használjuk. Ez az érzékelő felelős azért, hogy a képernyő automatikus fényerőszabályzása kövesse a változó fényviszonyokat.
Nem elképzelhetetlen, hogy a te esetedben minden jól működik és bármelyik alkalmazással jó eredményt érhetsz el. (Az eredményt könnyen ellenőrizheted a napos 16-os szabállyal.)
Az én esetemben azonban rövid nyomozás után az derült ki, hogy a telefonom le se szarja, hogy valójában milyen értékekkel kellene elkészíteni egy jól exponált fotót valamit beír az EXIF infók közé. Konkrétan 2-3 blendével kevesebbet mint a valódi érték. Így aztán a fotó alapján történő fénymérés szóba se jöhetett.
Maradt tehát a megvilágításmérő. Ha azt mondom, hogy a megvilágításmérő szintén nem volt teljesen pontos, akkor agyba-főbe dicsértem. Szerencsére van megoldás a kérdésre és ezt beeCam LightMeter-nek hívják. Ez egy ingyenes alkalmazás és kalibrálható. Vagyis benne van a mérnöki konstans, amivel az eredményt megszorozva, azt elosztva, hozzáadva vagy kivonva a kívánt eredményt kapjuk :)
Szóval nincs más dolgunk mint kimenni egy nyári napon és addig játszani a Setting > Sensor Correction értékével míg 80000 LUX körüli értéket nem mutat és imádkozni, hogy az érzékelő linearitása megfelelő legyen.